ust
   

Click for english  

2009 I. Yarı yıl Taban Ücretler Açıklandı
 

1 Ocak 2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 2009 yılının ilk altı ayında uygulanacak ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığınca da acentalar tarafından net olarak ödenmesi uygun görülen rehberlik taban yevmiyeleri aşağıdadır.

 Batı Anadolu 225 YTL
 Doğu Anadolu 290 YTL 
 Tam gün şehir turu 160 YTL
 Yarım gün  90 YTL
 Gece turu 90 YTL
 Transfer 80 YTL

Dikkat:

* Bu rakamlar "net" olup, vergi mükellefi olduğunuz takdirde fatura keserken üzerine % 18 KDV eklemeniz gerekmektedir.
* Bu yevmiyeler tabandır. Her acente bu yevmiyeleri net olarak ödemek zorunda olduğu gibi rehber meslektaşların da bu yevmiyelerin altında tur almaması zorunludur.

Rehber olarak acentelerle belirlenmiş tur yevmiyelerinin altında çalışmamak kısa vadede size para kaybettiriyor gibi gözükse de uzun vadede hem size hem de diğer meslektaşlarınıza saygınlık ve daha çok para kazandıracaktır. Unutmayın ki, bir acentenin bir grubu rehbersiz tura göndermesi yasal olarak mümkün değildir.

Herhangi bir acenteden iş alırken, günlük yevmiyeyi (her ne kadar TUREB ve TURSAB’ın teklifleri ve Turizm Bakanlığı’nın onayı ile belirlenmiş ise de yine de karşılıklı olarak teyit etmekte yarar var) tur programını, gezilecek müze ve ören yerlerinin tam listesini net olarak konuşmak ve bir mutabakata varmak zorundasınız.

Belirlenmiş yevmiye ile çalışan rehberlerin sayısı arttıkça ve bu arkadaşlar acenteler nezdinde prensip sahibi profesyoneller olarak kendilerini kabul ettirip, yevmiyelerin pazarlık konusu yapılamayacak bir husus olduğu anlaşıldıkça, acenteler de tur maliyetlerini hesaplarken rehberlik yevmiyelerini daha ciddi olarak değerlendireceklerdir. Bunun tek çözümü otokontrol ve mesleki dayanışmadır.

 

 
Tüm Etkinlikler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org