ust
   

Click for english  

Dünya Rehberler Günü Kutlandı
 

21 Şubat Dünya Rehberler günü İstanbul Kuruçeşme Divan Restaurant'ta IRO ve TUREB in muhteşem organizasyonuyla gerceklesti .
Törene Bursa'dan katılan Gümred Başkanı Ugur CELIKKOL Kültür Turizm Bakanı Ertugrul Günay'a ve Tureb Başkanı Şetif Yenen'e üzerinde Bursa motifleri olan birere çini tabak hediye etti.

TUREB ÖDÜLLERİ DAGITILDI
21 Şubat Dünya Rehberler Günü kutlamaları kapsamında her yıl verilmekte olan, geçtiğimiz yıllarda basın ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran turizmin en iyilerinin internet üzerinden yapılan oylamayla seçildiği TUREB Ödülleri 21 Şubat 2010 Pazar günü Divan Kuruçeşme'de düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Törene, başta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay olmak üzere, Bakanlık üst düzey yetkilileri, yerel yönetim ve il kültür ve turizm kurumlarının temsilcileri, turizm kuruluşlarının başkan ve üyeleri ile kültür ve turizm alanında çalışan bilim adamı ve uzmanlarla birlikte TUREB üyesi profesyonel turist rehberleri katıldı.

Kültür mirasının tanıtımında önemli bir görev üstlenen rehberler, verdikleri ödüllerle ilgililer ve kamuoyunun dikkatini tarih-kültür mirasımızın önemi, korunması ve sürdürülebilir turizm konusuna çekmeyi amaçlıyorlar. TUREB Ödülleri, ''Tanıtım'', ''Sürdürebilirlik'', ''Konukseverlik'', ''Otantiklik'', ''Kültür Turizmi'' ve ''Turizm Eğitimi'' dallarında olmak üzere 6 dalda verildi.

2009 YILI TUREB ÖDÜLLERİ’ni kazananların listesi şöyle:

1- TANITIM
Süreli Yayıncılık dalında kazanan: TRT TURİZM VE BELGESEL KANALI

5 Farklı dilde Türkiye’nin turizm pazarlama yelpazesinde yer alan ülkelerde tanıtılmasına katkı yapıyor.
Kitap Yayıncılığı dalında kazanan: GİTA YAYINLARI

Sahibi rehber Tacettin Köseoğlu olan Gita Yayınları, uzun yıllardır turizm alanında nitelikli yayınlar hazırlıyor.
Turizm Yazarlığı – Gazeteciliği dalında kazanan: ÖZGE ERSU

Profesyonel turist rehberi Özge Ersu’nun, gezi yazarı ve yurtdışı turlar uzmanı olarak ülkemiz tanıtımına katkıları büyük. Birbirinden eğlenceli gezi yazısı özellikle internet sitelerinde gezginlerin rehberi niteliğinde.

2- SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Kültürel sürdürülebilirlik kazanan: Bursa Karagöz Evi

Bursa Karagöz Evi’nin kurucusu Şinasi Çelikkol, kültürel mirasımızın korunması, yurt içi ve dışında tanıtılması yönünde çalışmalar yapıyor. Karagöz geleneğini sürdüren önemli temsilcilerin başında geliyor.

Çevresel sürdürülebilirlik dalında kazanan : Yeşil Yıldız Projesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü bu proje, çevreye duyarlı turistik tesisleri yeşil yıldızla değerlendirip, çevrenin korunmasına, sürdürülebilir turizme katkıda bulunuyor

3- KONUKSEVERLİK dalında kazanan: İstanbul Ticaret Odası (İTO)

İTO, İstanbul Rehberler Odası ve Bakanlıkla ortaklaşa gerçekleştirdiği “İstanbul Kültür ve Sanat Rehberliği Eğitim Programı’yla rehberlere kapılarını açtı. Öte yandan İTO’nun tarihi, kültürel değerlerimizi koruma ve sürdürülebilir turizm konularındaki projeleri takdir topluyor.

4- OTANTİKLİK

Otantik Ürün dalında kazanan: MADO Dondurmaları

MADO, tarihi Kahramanmaraş dondurmasını yurt içinde ve yurt dışında açtığı mağazalarla tanıtıyor, geleneksel bir tadı yaşatıyor.

Otantik Yerel Etkinlik dalında kazanan: Caferağa Medresesi

Caferağa Medresesi, geleneksel Türk El Sanatlarının öğretildiği ve sergilendiği tarihi mekanı ile kültürel değerlerimizi yaşatmak için çalışarak kültür turizmine katkıda bulunuyor.

Otantik Mutfak dalında kazanan: İmam Çağdaş Lokantası

İmam Çağdaş Lokantası 100 yılı aşkın süredir Gaziantep fıstığını ve baklavasını en iyi biçimde tanıtıyor, geleneksel tadı yaşatıyor ve turizme nitelikli hizmet sunuyor.

5- KÜLTÜR TURİZMİ dalında kazanan: Trans Orient Turizm

Turizmin duayenlerinden Ferit Epikmen tarafından kurulan Trans Orient Turizm, özellikle kongre ve kültür turizmi alanında gerçekleştirdiği operasyonlar ile kültür turizminin gelişmesine katkıda bulunuyor. 2007 yılında kaybettiğimiz Ferit Epikmen’in bayrağını devralan Rıza Epikmen, kültür turizmindeki iddialarını devam ettiriyor.


6- TURİZM EĞİTİMİ dalında kazanan: Dr. Recep Özbay (Hacettepe Üniversitesi)

Dr. Recep Özbay, turist rehberliği eğitiminin akademik alanda yer alması yönünde yıllardır çaba sarfediyor...


Bu haber 3326 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org