ust
   

Click for english  

Yenen "TUREB’te birlik zamanı"
 

Tüm Türkiye'de düzenlenen etkinliklerle kutlanan 21 Şubat Dünya Rehberler Günü’nün İstanbul’daki bölümü, İstanbul Rehberler Odası'nın (İRO) Divan Kuruçeşme'de gerçekleştirdiği yemekli toplantıyla yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay başta olmak üzere, kültür ve turizm alanında çalışan önde gelen temsilcilerin katıldığı törenin açılış konuşmasını yapan İRO ve TUREB Başkanı Şerif Yenen, TUREB’te yeni bir değişim sürecinin başladığını vurguladı.

Şerif Yenen’in konuşmasının tam metni şöyle:

Sayın Bakanım, Değerli Dostlar ve Sevgili Meslektaşlar,

Hoşgeldiniz! Mesleğimiz açısından çok önemli olan, 21 Şubat Dünya Rehberler Günü Kutlu olsun!

Bizim için uluslararası öneme sahip bir günde, bizimle birlikte olan, başta sayın bakanımıza ve siz değerli dostlarımıza, geceye katılan meslektaşlarıma, tüm camiamız adına teşekkür etmek istiyorum.

Her zaman ifade ettiğimiz gibi, turizm sektörüyle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili olan herkesin çok iyi bildiği gibi, biz turist rehberleri;

Çok büyük çoğunluğu üniversite mezunu olan,
En az bir yabancı dil olmak üzere, birkaç yabancı dili çok iyi düzeyde konuşan,
Türkiye’yi avucunun içi gibi bilen,
Asli görevi ülkemizi turistlere tanıtmak olan, ve bu konuda milyonlarca soru yanıtlayan,
Son yıllarda turizmden milyarlarca dolar beklenirken, bu dolarları getiren veya harcayanlarla günler, haftalar geçirip onlarla hem geldiklerinde hem de ayrılırlarken tek tek el sıkışan turizm elçileriyiz.

Gösterdiğimiz filmde belirtildiği gibi, Türkiye’de turizm sektörünün ilk kuruluşuyuz. Geçen 55 yılda nereye geldiğimiz görünüyor. İlk başkanımız rahmetli İnci Pirinçcioğlu’ndan, önceki başkanlarımız rahmetli Ercüment Melih Özbay, Biçen Orak, Tolon Sökmen ve Ahmet Şensılay’a kadar tüm emeği geçen başkanlara ve yönetim kurullarına, katkıları için huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Kurumsal bağlamda, İRO’nun çok iyi bir yerde olduğunu söyleyebilirim. Gerek Bakanlığımızla, gerekse sektörün diğer kurumlarıyla son derece iyi ilişkiler içindeyiz. Bu iyi ilişki sözcüğü yanlış anlaşılmasın. Kurumlar kendi çıkarlarını korumaya çalışırken turizmciler arasında bir dayanışma örneği sergiliyoruz. Örneğin rehberlik taban ücretleri önerilirken, TÜRSAB, acentelerinin menfaatlerini korumak amacıyla ücretlerin daha az arttırılması yönünde çaba sarf ederken, biz de rehberlerin çalışma koşullarını iyileştirmek amacıyla, ücretleri dünya standartlarına çıkarmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken belki kavga ediyoruz ama daha sonra, turizmin geleceği için birbirimize destek olmaya devam ediyoruz.

İçinde bulunduğumuz zaman diliminde TUREB’te durum ne? Geçtiğimiz son dönemlerde TUREB’te ayrılmalar yaşandığına herkes tanık oldu. Bunların neden, nasıl olduğu konusuna girmeyeceğim. Çünkü mesleğimizin ve turizmin geleceği için ileriye bakmak zorundayız.

TUREB’te yeni bir değişim sürecinin başladığını müjdeleyebilirim. Artık ülke çapındaki tüm meslek kuruluşları birlikte hareket edecek. Bundan böyle rehberler esnaftır-değildir gibi gereksiz tartışmalar yerine, birlikte hareket edebilmenin yolları mutlaka bulunacak.

ARO’nun yönetimi değişti, yeni başkan aramızda. IZRO’nun seçimleri bugün oldu. Yeni yönetim kurulu seçildi. IRO’nun seçimleri 21 Mart’ta. Kim seçilirse seçilsin, Oda ve Dernekler artık birlikte hareket etmek zorundalar.

Kurumsallıkta bu kadar yol almış olmamıza rağmen çalışma koşulları bağlamında pek iyi durumda olmadığımızı söylemeliyim. Hatta altını çizmeliyim. Sıralayacağım saptamalar, neden rehberlik meslek yasası istediğimizin yanıtı.

Rehberlik halen bir “faaliyet”. Oysa hukuksal anlamıyla “meslek” niteliği kazandırmak gerekiyor.

Rehberlerin gelecek garantisi yok. Rehberlik belgeleri geçici, 2 yıl vizenizi yaptırmazsanız yitiriyorsunuz, diploma gibi kalıcı değil.

Kaliteli ve eğitimli insanlar güven eksikliğinden ötürü başka işlere kayıyorlar.

Mesleğe kabul şartları, çalışma koşulları, standartlar kanunla belirlense, oyunu kuralına göre oynamayanlar elenebilse, bundan ülke turizmi kazanır.

Oda ve Dernek şeklindeki örgütlenmelerimizde uyumsuzluklar var. Odalar meslek kuruluşu olarak kabul ediliyor. Derneklere üye binlerce rehber Bakanlık nezdinde sanki yok sayılıyor veya kapsam dışı kalıyor.

Statü ile ilgili sorunlarımız var. Esnaf Kanunu ve Rehberlik yönetmeliğine tabiyiz. İki Bakanlık arasında sıkıştığımız yerler oluyor.

Rehberlik Eğitiminde Standart eksikliği var. 4 yıllık veya 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarının yanısıra, 6 Aylık Rehberlik Kurslarında da rehber yetiştiriliyor. Bu çelişkili bir durum.

Meslek örgütü olarak kendi denetleme ve disiplin organlarımız yok.

İşte bunlar ve burada sayamayacağımız birçok nedenden ötürü meslek yasası istiyoruz.

· Bir yandan meslek yasasını beklerken, bir yandan da kısa vadede çözüm bekleyen sorunlarımız var, bunlar da en az önceki saptamalar kadar önemli:

Haberimiz olmadan hakkımızda kararlar alınabiliyor, en azından önceki dönemlerde bunlar çok yaşandı.

Rehber olmak için en az 4 yıllık üniversite mezunu olmak alt koşul olmalı. Zaten YÖK, Turizm Fakültelerinin kurulması yönünde karar aldı. Bakanlığımız buna uyum sağlamalı ve 2 yıllık okullardan rehber kabul edilmeyeceği bildirilmeli.

Yabancı dil sınavlarının KPDS veya muadil sınavlar ile yapılması gerekir. KPDS puanları mümkün olduğunca yüksek tutulmalı.

Şu anki mevzuata göre bile: Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşuyuz. Bakanlığımızın bazı yetkileri bizlere devretmesi gerekir. Bunlar

Vize yapma,
Disiplin işlemi uygulama,
Seminer düzenleme yetkisi gibi yetkiler olabilir. Sayın Bakanımız her zaman ifade ettiği gibi yetki devrine çok sıcak bakıyor. Sorun bizim statümüzle ilgili.

Örneğin, her yıl hala 10 bin rehber, adliyelere bizzat gidip sabıka kaydı almak zorunda. Bunun çözümü mümkün değil mi?

Devlet Memuru Rehberlerin kurumlarından izin alma koşuluyla rehberlik yapabilmeleri gerekiyor.

Milli Parklar kapsamında mesleğimizi, eğitim düzeyi bizden çok daha düşük olan alan kılavuzlarına kaptırmak üzereyiz.

Kaçak rehberlik faaliyetleri artarak sürüyor. Bu konudaki denetlemelerin yetersiz olduğunu düşünüyoruz, olanlar da sektörde rahatsızlık yaratabiliyor.

Kaçak rehber çalıştıranlara karşı, yakalandıktan sonra dahi yeterli işlem yapılmayabiliyor.

10. Bakanlığımız tarafından belirlenen Rehberlik Taban Ücretlerindeki artışlar yönetimde olduğumuz sürede döviz cinsinden %50 artmış olmasına rağmen, hala emeğimize karşılık gelmiyor, dünya örnekleriyle karşılaştırıldığında çok yetersiz kalıyor. Zaten bu ücretler ya eksik ödeniyor ya hiç ödenmiyor. Bu konu şu andaki en önemli sorun olarak karşımızda duruyor.

11. Mesleğimizin saygınlığı giderek düşüyor. Eskiden çok daha fazla saygı gören rehberler, artık bir müzedeki güvenlik görevlisinden tutun, sektör içinde herhangi bir tedarikçiye kadar, kötü davranışlara maruz kalabiliyor. Bunun da, rehberlerin turizmdeki öneminin yeterince anlaşılmadığından ve vurgulanmadığından kaynaklandığını düşünüyoruz. Sayın Bakanım, sizden bu konuda da destek bekliyoruz.

Müze ve örenyerlerine girişte, turistlerimiz için önceden satın alınmış indirimli biletleri kullanabilirken, bizler kuyruğa girerek kendimiz için ücretsiz bilet almak zorundayız. Oysa kokartlarımıza bir chip eklenmesi talebimizi iletmiştik, DÖSİMM müdüründen bunun gerçekleşeceği bilgisini kısa süre önce öğrendik. Bu çok güzel bir gelişme.

Sayın Bakanım, birçok meslektaşımızın bir hayali var: Belli bir süre hizmet vermiş olan rehberlere, neden bir yeşil pasaport alamayalım? Bu ulaşılması olanaksız bir hayal midir, yoksa bize bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Bizim için böylesine önemli olan taleplerimizin karşılanacağını, bütünüyle olmasa da bir çoğunun çözüleceğini, sayın bakanımızın ağzından, herkesin huzurunda duymak ve bunu da, bu özel günün armağanı olarak kabul etmek istiyoruz.

Hepinize saygılar sunuyorum.

ŞERİF YENEN
Tureb Başkanı

Bu haber 3221 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org