ust
   

Click for english  

Gümred 2010 Kış Etkinlikleri Başladı
 

Güney Marmara Profesyonel Turist Rehberleri Derneği tarafından bölgemizde yaşayan turist rehberlerine yönelik eğitici ve mesleki etkinliklerin ilki geçtiğimiz akşam gerçekleşti. Etkinliklerin ilk konuğu Bursa İl Halk Kütüphanesi Müdürü ve aynı zamanda Bursa El Yazma ve Eski Basma Eserler Kütüphanesine uzun yıllar emek vermiş Ömer Kurmuş ve yardımcısı cilt ve kitap restorasyon uzmanı Hüseyin Bilmiş oldular.

Ömer Kurmuş rehberlere Bursa İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet veren, Bursa El Yazma ve Eski Basma Eserler Kütüphanesini anlatarak , Yıldırım Bayezit döneminde İne Bey (Eyne Bey) tarafından inşa edilen İne Bey Medresesi bünyesinde yer alan kütüphane ve barındırdığı eserler hakkında bilgiler verdi.

Bursa El Yazma ve Eski Basma Eserler Kütüphanesinde görevli Hüseyin Bilmiş ise "Gelenekli Türk Kitap Sanatlarımızdan Klasik Ciltçilik ve Örnekleri" konusunda fotoğraflarla destekli bir sunum yaparak, profesyonel turist rehberlerini çok duyulmayan bu sanat hakkında bilgilendirdi.

Bursa ve çevresinde Türk kültürünün değerli el yazması kitapları ve bazı Arap harfli basma eserlerini bünyesinde toplayarak; bu eserlerin kayıt, katalog, sınıflama ve diğer teknik işlemlerini yaparak kullanıma sunan kütüphane, ülkemizin Süleymaniye ve Millet yazma eser kütüphanelerinin ardından üçüncü büyük kütüphanesi konumunda.

XIV. yüzyıldan itibaren özellikle Anadolu ve diğer doğu ülkelerinden gelen bilim adamı, sanatçı, tüccar ve dervişler Bursa'da canlı bir kültür hayatı oluşturmuşlar.
1326'da Osmanlı Beyliği'nin başkenti olan Bursa, o dönem için Osmanlı bilimsel yaşamının da başkenti durumunda olmuş. O dönemlerden kalma birbirinden kıymetli bilim ve kültür ürünlerinin gelecek nesillere aktarılmasında önemli işlevi olan el yazmaları ve diğer eserlerden günümüze kadar gelebilenler, tarihi İnebey Medresesi'nde korunuyor.

Toplantının sonunda Gümred Başkanı Uğur ÇELİKKOL ve Sayman Necdet HAKGUDEN tarafından konuklara gecenin anısına birer "Tesekkur Belgesi" verildi. Dernek Başkanı Çelikkol Bursa'da ilk olan turist rehberlerine yönelik seminerlerin devam edeceğini söyleyerek tüm rehberleri ve konuya ilgi duyanları toplantılara davet etti.

Gumred 28.Ocak.2010
Toplantı salonundan bir gorunum
Omer Kurmus ve Huseyin Bilmiş egitim sırasında
Toplantı sonunda bazı katılımcılar birarada...

Bu haber 3364 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org