ust
   

Click for english  

Engellilere tarihi yerler tanıtıldı
 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu tarafından Büyükşehir Belediyesi ve BTSO desteğiyle düzenlenen info gezide, işitme engellilere Bursa'nın tarihi mekanları GÜMRED üyesi Profesyonel Turist Rehberleri eşliğinde tanıtıldı.

Merinos Kültür Merkezi'nde bir araya gelen TÜRSAB yetkilileri ve bir grup engelli vatandaş, buradan otobüslerle Çekirge'den başlayarak Osmangazi ve Orhangazi türbeleri, Tophane ile Ulucamii'yi gezdi. Gezi boyunca Gümred Başkanı Uğur Çelikkol ve 2.Başkan İhsan Ünaldı rehberlik yaoark kent hakkında bilgiler verdiler. Ramazan ayı sebebiyle engellilere farklı bir hizmet sunduklarını belirten TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, onların da tarihi mekanları gezme hakkı olduğunu söyledi. Bursa'nın tarihi yerlerini rehber ve tercüman vasıtasıyla engellilere tanıtacaklarını ifade eden Akkuş, "Engelli arkadaşlarımızın da gezme hakkı var. Akşama kadar beraber olacağız. Engelli insanların da yaşama hakkının olduğu için hizmetin farklı bir boyutunu göstermek istedik. Ramazan ayı sebebiyle engellilere yönelik yaptığımız bu hizmetlere devam edeceğiz" dedi.
Güney Marmara Profesyonel Turist Rehberleri Derneği Başkanı Uğur ÇELİKKOL'da bu tip özel organizasyonlarda gönüllü olarak yer almaktan mutluluk duyduklartını belirterek, organizasyonu gerçekleştiren Türsab yetkililerini tebrik etti.

Ardından engelllilere özel tahsis edilen belediye otobüsüyle Çekirge'ye giden engelli vatandaşlara gezi boyunca Profesyonel Rehber İhsan Ünaldı tarafından tarihi yerler hakkında bilgiler verildi. Farklı tarihi olayları da öğrenme imkanı bulan engelliler, Osmangazi ve Orhangazi türbelerinde dua etti. Ziyaretlerde, rehber ve tercümanları pür dikkat izleyen engelliler, el hareketleriyle arkadaşlarını konu hakkında bilgiler vermeye çalıştı.

Yaklaşık 5 saatlik gezinin ardından engelli vatandaşlar, protokol üyelerinin katılımıyla Bursa Baia Otel'de düzenlenen iftar yemeğine katıldılar.

Bu haber 3276 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org