ust
   

Click for english  

Altın Karagöz Gürcistan'a Gitti
 

Altın Karagöz'ü Gürcistan kazandı


Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından bu yıl 23.'sü gerçekleştirilen 'Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması', görkemli bir törenle sona erdi. Yarışmada üstün performanslarıyla göz kamaştıran Gürcistan ekibi birinci olarak 'Altın Karagöz' ödülünü kazandı.
Dünya ülkelerinin halk dansları ekiplerini bir araya getiren '23. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması', Bursa'da dostluk, kardeşlik ve barış rüzgarları estirdi. Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda 20 ülkeden gelen 700 dansçının kültürlerine özgü gösterilerini sahnelediği yarışmada, geçen yılın da galibi olan Gürcistan ekibi birinci ve Kore ekibi ikinci olurken, üçüncülüğü de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kazandı.

"DOSTLUĞUN RESMİ BURSA'DA ÇİZİLDİ"
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dereceye giren ekiplere ödüllerini takdim ederek, "Bursa, anlamlı ve renkli bir organizasyona imzasını attı. Bursa'da 23 yıldır dünya ülkelerini aynı sahnede buluşturan 'Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması', bugün de bu sahnede dostluğun ve barışın resmini çizdi" diye konuştu.
Yarışmanın birincisi olan Gürcistan ekibine 'Altın Karagöz' ile 5 bin dolarlık para ödülünü veren Başkan Altepe, Kore'ye 'Gümüş Karagöz' ile 3 bin dolarlık para ödülünü, KKTC'ye de üçüncülük ödülü olan 'Bronz Karagöz' ile bin dolarlık para ödülünü verdi. Ödül töreninin ardından Gürcistan ekibi coşkulu gösterisini bir kez daha sahneledi. Bursalılar, şovlarıyla nefes kesen dansçıları ayakta alkışladı.

Büyükşehir Belediyesi Karagöz Halk Dansları Ekibi'nin de Balıkesir ve Mardin yörelerinin danslarıyla renk kattığı gecede Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Danimarka, Endonezya, İspanya, İtalya, Kazakistan, Kostarika, Kosova, Macaristan, Martinik Adaları, Rusya Federasyonu'na bağlı Osetya, Polonya, Porto Riko ve Yunanistan'dan gelen halk dansları ekipleri de 'Altın Karagöz' için yarışan gruplardandı.
Heyecanlı anların yaşandığı final gecesinde, Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması Genel Koordinatörü ve Kültür Bakanlığı Sanatçısı Şinasi Pala ile alanlarında usta isimler Andrea Vincze, Dieter Wagner, Janos Musci ve Milcho Vasilev'den oluşan jüri, devlet sanatçısı Mustafa Turan'ın başkanlığında yarışmacı ülkelerin performanslarını titizlikle değerlendirdi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve BKSTV Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ö. Erdönmez ile Şinasi Pala ve Mustafa Turan renkli
kostümleri ve danslarıyla da dikkat çeken tüm ekiplere katılım belgelerini verdi. AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar'ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve meclis üyelerinin de izlediği yarışma, renklerin coşkulu dansına ev sahipliği yaptı.

Bu haber 3191 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org