ust
   

Click for english  

Gümred Basın Toplantısı
 

Gümred - Guney Marmara Profesyonel Turist Rehberleri Derneği BASIN BÜLTENİ
08.04.2009 Kent Otel

Değerli Basın Mensupları;

Durgun gecirdiğimiz kış mevsimi ardından yavas yavas baslamakta olan 2009 bahar-yaz sezonu ve yaklasan turizm haftası etkinlikleri oncesi Bursa'da yeni kurulan derneğimizin adını duyurmak, Bursa ve Bölge turizminde yerimizin önemini vurgulamak amacıyla yönetim olarak bir kahvaltılı basın toplantısı düzenlemiş bulunuyoruz.
Bizi kırmayarak toplantımıza katıldığınız için çok teşekkür ederiz.

Derneğimiz Nasıl Kuruldu?
Geçtiğimiz yıllarda Bursa'da bir turist rehberleri derneği kurulması çabaları olmuş fakat rehberlerin sayıca az olması nedeniyle bu girişim yetersiz kalmıştı. Özellikle ikibinli yılların başından bu yana hızla büyüyen iç pazar, Bursa'da turizm sektörünün daha fazla faal ve eğitimli T.C.Kültür Turizm Bakanlığı resmi belgeli turist rehberine ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir.
Bunu yakından hisseden bir grup Bursalı turist rehberi, Bursa'da ve bölgede yaşayan ve faal olan rehberlerin aynı çatı altında toplanarak hakettikleri ilgi ve desteği görmesi, bölge turizminde söz sahibi olması gerektiğini düşündüler.
2008 yazında bir araya gelen değişik dönemlerde kokart almış ve farklı alanlarda uzman Bursalı rehberler; Uğur Çelikkol, Necdet Hakgüden, Halil Çetin, Vildan Albayrak, Adnan Mert, Havva Çiftci, Denizhan Sezgin, Ersen Yelken, İhsan Ünaldı Bursa'da Gümred-Güney Marmara Profesyonel Turist Rehberleri Derneğinin temelini attılar.

Neden Gümred?
Adımız Bursa Turist Rehberleri derneği olabilirdi ama biliyorsunuz Bursa'da turizmle ilgili kuruluşlarda bir Güney Marmara esintisi vardır. Türsab ve Gümtob bunlara birer örnektir. Bizde bu esintiye katılıp öncelikle Bursa ve sonrasında bölgemiz ve Güney Marmara'daki şehirlerde de söz sahibi olarak (Bilecik, Balıkesir, Kütahya, Yalova, Kocaeli, Sakarya ) buralarda yaşayan turist rehberlerini de derneğimize katmayı hedefledik. Biz bu bölgelere ve şehirlere ulaşmaya çalıştık ama siz değerli basın mensuplarımız sayesinde de derneğimizin adının tüm Güney Marmara'da duyulacağından şüphemiz yoktur.
Yeni logomuz budur; Bursa'nın yeşili Uludağımız ve Marmara denizinin işlendiği logomuzu sizlere sunuyorum.
Logo:


Bursa'da neden turist rehberi yok ?
Tarihi doğası ve kültürüyle dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yaşadığımızı biliyoruz. Şehrimizin ve bölgemizin özellikle turizm açısından yaşadığı zorlukları, güzellikleri ve son yıllardaki olumlu olumsuz gelişmeleri yakından takip eden bireyleriz. Bir dönemin yeşil ve huzurlu Bursa'sı, yabancı turistlerin vazgeçilmez durak noktası Bursa özellikle 1980'li yılların sonundan bu yana turizm kenti özelliğini yitirmeye başlamış ve şehrimizin her yerini kaplayan sanayi bölgelerinin ve endüstrinin altında ezilmiştir. Bursa'da yeterince sanayi vardır artık turizmin gelişmesine önem verilmelidir. Uzun lafın kısası Bursa'da turist rehberinin olmamasını veya az sayıda olmasını turizmin olmamasına veya ihmal edilmesine bağlayabiliriz...
Yıllardır ihmal edilen Bursamızda son yıllarda özellikle Osmanlı dönemine ait eserlerin restorasyonları, kent kültürünü yaşatmak ve yeniden ayağa kaldırılmak için yapılan çalışmalar olumludur fakat unutulmamalıdır ki Bursa'nın tarihi M.Ö. 230'da Bitinya medeniyeti ile başlar ve süreç içerisinde birçok medeniyet Bursa'da izler bırakmıştır. Bitinya dönemine dair eserlerden en azından Devlet hastanesi karşısında bulunan sarayın kalıntıları düzenlenerek ziyarete açılmalıdır. Daha da önceye gidecek olursak Bursa'nın çevresinde neolitik çağa ait yerleşim yerleri vardır. ( şehrin batısı akçalar aktopraklık höyük MÖ 600-5200 - Orhangazi Ilıpınar höyük-Hacılar tepe höyüğü MÖ 5200 ) Roma,Bizans dönemi eserleride restore edilerek gün ışığına cıkarılmalıdır. Bursa'ya gelen yerli ve özellikle yabancı turistlere kente ait ne kadar çok tarihi ve kültürel eser gösterirsek onları Bursa'da o kadar fazla oyalayabiliriz . Bursa "özellikle" yabancı turistlerin ve turist gruplarının geçiş yeri değil konaklama yeri olmalıdır. Bursa'da konaklayan yabancı turist sayısı artttığı zaman Bursa turizminin gelişmesinden söz edebiliriz. Yabancı turist demek döviz demektir, burada 2-3 gece konaklayan bir yabancı turist otelinden esnafına taksisinden lokantasına herkese para bırakacaktır.
Bursa'da artık turist rehberleri var!
Yaşadığımız şehirde gelişmekte olan turizm sektöründe yıllardır eksikliği hissedilen noktalardan biri yeterli sayıda profesyonel turist rehberi olmaması ve bölgeyi gezen yerli-yabancı grupların eğitimli resmi belgeli turist rehberleri tarafından gezdirilmiyor olmasıydı.
Özellikle Bursa'ya gelen misafirler ve Bursa'daki seyahat acentalarının düzenlediği turlar rehbersiz olarak hareket ediyordu veya işinin ehli olmayan kişiler tarafından yönlendiriliyordu. Ayrıca Bursa'da turizm sektöründe olanlar Bursa turizminin istikrarsız grafiği sonucu rehber azlığından şikayet ediyor, Bursa'da zaten rehber yok diyorlardı.
Rehberlik mesleğini hakkını vererek yapmak ve bu işten para kazanmak isteyen insanlar genellikle turizm sektörünün daha hızlı olduğu bölgelere en azından sezonluk olarak gitmeyi yeğliyorlardı.
Yeni kurduğumuz derneğimizle artık Bursa'da ve bölgede bizde varız Bursa ve bölge Turizminde bizlerde söz sahibiyiz diyoruz. Ve herkesi lisanslı turist rehberleri ile çalışmaya davet ediyoruz.
KILAVUZUNUZ KARGA OLMASIN LISANSLI REHBERLERLE GEZIN !

İnternet sitemiz yayında
www.gumred.org adresinde bulunan internet sitemiz hem Bursa'ya hemde bölge turizmine dair gelişmelerin duyurulacağı, paylaşılacağı bir adres olacak üyemiz rehberlerin kendilerine ait sayfaları sayesinde bölgemiz profesyonel turist rehberlerine ulaşmak isteyenler zorluk cekmeyeceklerdir.
Öncelikli Amacımız
Dernek kurucuları ve üyeleri daha çok genç olan derneğin yaşatılması-geliştirilmesi-yeni üyelerin katılması, Bursa ve bölgesinde bu işe gönül vermiş turist rehberi arkadaşlarımızla bir araya gelerek mesleki açıdan dayanışmanın sağlanması, derneğin adını duyurarak turizm sektöründe söz sahibi olmayı öncelikli amaç edinmektedir.
Gümred olarak zaman içerisinde derneğimiz çatısı altında birleşecek rehberler ile bölgemizde belgesiz- kaçak rehberliğin önlenmesi, rehberlerin bakanlık tarafından belirlenen taban ücretlerin altında çalıştırılmamaları, saygınlıklarının korunması, bölgede bulunan resmi ve özel kurum ve kuruluşlarla diyalog ve işbirliği içinde bulunmayı hedefliyoruz.
Bölgede rehber ihtiyacı olduğunda internet sitemizde de güncel listesi bulunan üyelerimizin tercih edilmesi her platformda vurgulanacaktır .
Gümred rehberleri yaşadığı şehrin ve bölgenin tarihi, kültürel değerlerine sahip çıkarak onları korumayı ve gelecek kuşaklara aktarılmasında katkı koymayı görev sayar.
Değerli basın mensupları bugünden sonra artık Gümred 'te Bursa turizminde söz sahibidir; yaşadığımız kent ve bölgemiz için bizlerde yani; Turist rehberleri de varız diyoruz!
Vakit ayırarak toplantımıza katıldığınız ve bizi dinlediğiniz için çok teşekkür ederiz.

Gümred - Guney Marmara Profesyonel Turist Rehberleri Derneği

Bu haber 4856 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org