ust
   

Click for english  

Rehberlere Davet
 

bin yıllık tarihi mirası ve eşsiz tabii güzelliklerine rağmen turistlere uzun yıllar profesyonel rehberlik hizmeti verilemeyen Bursa`da yeni bir dönem başlıyor. Temelleri 2008 yılında atılan Güney Marmara Profesyonel Turist Rehberleri Derneği GÜMRED, bakanlık sertifikası bulunan turist rehberlerini tek çatı altında toplamak için çalışmalara başladı. Dernek yönetiminin hedefleri arasında, profesyonel rehberlik, Bursa`da turizmi geliştirmek ve kenti bu konuda marka yapmak da yer alıyor.
Derneğin çalışmalarıyla ilgili Kent Otel`de düzenlenen basın toplantısında bilgi veren GÜMRED Başkanı Uğur Çelikkol, Bursa turizminin şehrin her yerini kaplayan sanayi bölgeleri nedeniyle ezildiğine dikkat çekerek, “Bursa`da turizmin gelişmesine önem verilmelidir. Bursa`da turist rehberinin olmamasını veya az sayıda olmasını turizmin olmamasına ya da ihmal edilmesine bağlayabiliriz. Başta Osmanlı, Bizans ve Roma dönemi eserleri olmak üzere, M.Ö. 6000`li yıllara uzanan tarihi yapıları ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bu sayede Bursa`ya gelen turistleri burada daha çok tutmayı ve kentin geçiş yeri olmaktan çıkarılarak konaklama noktasına dönüştürmeyi başarabiliriz” dedi.

KILAVUZUNUZ KARGA OLMASIN...
GÜMRAD`ın en önemli işleviyse uzun yıllar dağınık bir şekilde ve amatörce verilen rehberlik hizmetlerini profesyonel hale getirmek. Kente gelen turistlerin ya rehbersiz turlarla gezdiğini ya da işinin ehli olmayan kişilerin yönlendirmesiyle hareket ettiğinin altını çizen Çelikkol, “Yeni kurduğumuz derneğimizle artık Bursa`da ve bölge turizminde biz de varız, bizler de söz sahibiyiz. Herkesi lisanslı turist rehberleriyle çalışmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

08.04.2009

Bu haber 2954 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org