ust
   

Click for english  

Turizmde en iyiler Ödülleri Sahiplerini Buldu
 

Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ve Turist Rehberleri Federasyonu (TUREF)  tarafından 21 Şubat Dünya Rehberler Günü kutlamaları kapsamında her yıl verilmekte olan, turizmin en iyilerinin belirlendiği `TUREB Ödülleri` için internetteki www.tureb.net adresi üzerinden yapılan oylama sonuçlandı. Kazananlar 21 Şubat 2009 gecesi Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay`ın katılımıyla Kuruçeşme Divan`da yapılan törende açıklandı. Ülkemizin yurtdışındaki tanıtım kampanyalarında `Türkiye`nin yüzü` olarak kullanılan manken Tülin Şahin`in de gelerek renk kattığı gecede ödüller, Bakan Ertuğrul Günay, TUREB Başkanı Şerif Yenen ve Tülin Şahin`in elinden sahiplerine takdim edildi.

TUREB Ödülleri, ülkemizin tarihi, turistik değerlerinin tanıtımında önemli bir görev üstlenen profesyonel turist rehberleri aracılığı ile ilgililer ve kamuoyunun dikkatini tarih ve kültür mirasımızın önemi, korunması ve sürdürülebilir turizm konularına çekmek amacıyla veriliyor. Ödüller,  `Tanıtım`, `Sürdürebilirlik`, `Konukseverlik`, `Otantiklik`, `Kültür Turizmi` ve `Turizm Eğitimi` dallarında dağıtılıyor.

2008 Yılı TUREB ÖDÜLLERİ’Nİ kazananların listesi şöyle:

1- TANITIM

Turizm Broşürü dalında kazanan:  GLOBAL REFUND
İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya`da turistler için alışveriş rehberleri, tanıtım broşürleri hazırlıyor. Şirketin sahibi aynı zamanda SKAL International Başkanı olarak da turizme katkısı büyük olan Hülya Aslantaş.

Turizm Reklamı dalında kazanan:  PASION TURCA
Madrid Turizm ve Kültür Müşavirliği`nin son 3 senedir halkla ilişkilerini sürdüren, İspanya ve Türkiye eğlence hayatında son dokuz yıldır önemli bir yere sahip olan Pasion Turca birbirinden farklı projeler ile Türkiye tanıtımlarına devam ediyor. Türkiye`ye Monica Molina, Pink Martini, Cesaria Evora, Joaquin Cortes, Paco de Lucia , Lara Fabian, Azucar Moreno, Mariza gibi çok sevdiğimiz sanatçıları yıllardır getiren ve bizlerle tanıştıran Pasion Turca, daha önce de Guess`in dünya takvimi çekimleri, Monica Molina albüm kapağı özel çekimleri, İspanya`da kültürel çıkarma yaptığımız La Mar de Musicas festivali, ünlülerle Türkiye tanıtımı gibi çarpıcı projelere imza atmış ve İspanyol ve Latin dünyasının ünlü isimlerini Lolita, Monica Cruz, Marta Sanchez, Chenoa, Monica Molina, Azucar Morena, Poty, Ana Milan, Belinda Washington, Paula Vasquez, Paco Leon, Carlos Baute, Miguel Abellan, Arturro Arribas, Manu Tenorio, Rosario`nun aralarında bulunduğu 30`den fazla ünlü simayı Madrid Turizm ve Kültür Müşavirliğimiz destekleri ile Türkiye`de ağırlamış ve imajlarını Türkiye`nin güzellikleri ile birleştirip yazılı ve görsel basında milyonlarca dolar değerinde kapak haber yaptırmıştır. Son üç senede yapılan çalışmalar ile turist sayısındaki 3 kattan fazla bir artış ile dikkat çeken İspanya`da, Pasion Turca tarafından GEO Türkiye Özel sayısı, Lonely Planet İstanbul Sayısı gibi monografik sayıların yanında 50`den fazla dergi için Türkiye kapak çalışmaları, onlarca televizyon programı üretilmiştir.

Süreli Yayıncılık dalında kazanan: İZ TV
Gazeteci Coşkun Aral’ın kurduğu İZ TV, Türkiye`nin gerçek anlamda ilk bilgi ve belge televizyonu olma unvanını kısa zamanda kazandı; gezi ve yaşayan tarih ağırlıklı olmak üzere kültür, macera, doğa, programlarına da yer vererek ülkemizin tanıtımına katkıda bulunuyor.

Kitap Yayıncılığı dalında kazanan: AVRUPA’DA GÖRÜLECEK 101 YER kitabıyla SAFFET EMRE TONGUÇ
Aynı zamanda profesyonel turist rehberi olan Saffet Emre Tonguç, Boyut yayın Grubu tarafından basılan bu yeni kitabıyla, Avrupa`da 40 ülke, 101 yer ile ilgili tarihi, kültürel bilgi yanında günlük yaşam ile ilgili detaylar içeren kitabı ile turizme katkıları nedeniyle ödül kazandı.

İnternet Sitesi dalında kazanan: WWW.ALLABOUTTURKEY.COM
Profesyonel turist rehberi  Burak Şansal tarafından hazırlanan ülkemiz hakkında çok kapsamlı bilgilerin yer aldığı, altıyüzü aşkın sayfadan oluşan internet sitesi.

2- SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Kültürel Sürdürülebilirlik dalında kazanan: TURKISH CULTURAL FOUNDATION
Boston, Washington ve İstanbul’da ofisleri bulunan TURKISH CULTURAL FOUNDATION, kültürel mirasımızın korunması ve tanıtılması yönünde pek çok çalışma yapıyor. (www.turkishculture.org)

Çevresel Sürdürülebilirlik dalında kazanan: DOĞA DERNEĞİ
Sürdürülebilir turizm konusunda büyük katkıları olan Doğa Derneği’nin, rehberlere yönelik doğa turizmi konusunda eğitim çalışmaları da var.

3- KONUKSEVERLİK: YEREBATAN SARNICI İŞLETMECİSİ VE GÖREVLİLERİ

Profesyonel turist rehberlerine ve turistlere gösterdikleri yakın ilgi ve yardımseverlikleri nedeniyle bu ödüle layık görüldüler.

4- OTANTİKLİK

Otantik Ürün dalında kazanan: ŞAHMARAN USTASI HASAN ÖZCAN
Eski Mardin Çarşısı’nda 40 yıldır Şahmaran figürünü ahşap, cam ve bakıra işleyen Hasan Özcan, eskiden Acem, Ermeni, Süryani ustalarla paylaştığı mesleği bugünlerde tek başına sürdürüyor.

Otantik Mutfak dalında kazanan: CERCİS MURAT KONAĞI
Mardin’in mutfak kültürünün sunulduğu, yöreye gidenlerin de gezi programlarının içine mutlaka aldıkları Cercis Murat Konağı, bölge turizmine hizmet ediyor.

Otantik Yerel Etkinlik dalında kazanan: ARDEŞENLİLER DERNEĞİ –Temel Saraç
Her Pazar Kadıköy Meydanı’nda öğrencileriyle ve hemşerileriyle buluşan Temel Saraç, tulum eşliğinde horon oynayarak bir geleneği yaşatıyor.

5- KÜLTÜR TURİZMİ: FARUK PEKİN

Fest Travel’ın kurucusu ve yönetici olarak ülkemizin hak ettiği şekilde tanınmasına katkıda bulunan kültür turları düzenleyen Faruk Pekin, Uluslar arası Sosyal Turizm Bürosu’nun Yönetim Kurulu üyesi, TÜRSAB Kültür Turizmi Komitesi Başkanı, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Başkanı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmalarında etkin rol oynuyor.

6- TURİZM EĞİTİMİ: Prof.Dr. NECDET HACIOĞLU

Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyesi ve Balıkesir Üniversitesi eski rektörü Hacıoğlu’na turizme nitelikli eleman kazandırma konusunda etkin katkıları nedeniyle ödül veriliyor.

Öte yandan ödül töreninin sonunda rehberlik mesleğini dolduranlara de birer anı plaketi hediye edildi.

Bu haber 3159 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org