ust
   

Click for english  

21 Şubat Dünya Rehberler Günü
 

1 Şubat Dünya Rehberler Günü, dünyada ilk kez 1990 yılında kutlanmaya başladı. O zamanki Dünya Rehberler Birliği (WFTGA) Başkanı Titina Loizides’in bunda büyük katkısı vardır. İlk yılki kutlamalar 15 ülkede gerçekleştirildi. Amaç, toplumda rehberlik mesleğinin farkındalığını ortaya çıkarmak, niteliği, gerekliliği ve saygınlığı konusunda bilgilendirmekti. Tarihi ve kültürel varlıkların önemi, turizm sektörünün işlevselliği ve sürdürebilirliği bakımından zorunluydu da.
Dünya Rehberler Günü, ülkemizde, 1997 yılından beri, değişik etkinlikler içinde kutlanmaktadır. Tarihteki bilinen ilk rehber, kuşkusuz, gezdiği yerleri, tarihi ve gelenekleri ile birlikte anlatan tarihçi ve coğrafyacı Heredot’tur. Heredot, Anadoluludur. Modern rehberlik dönemimizin ilk ismi, pirimiz Halikarnas Balıkçısı gibi Heredot ve ardıllarının peşinden giderek, onlarla aynı topraklarda nefes almak, aynı dağların yüceliğine, aynı denizlerin engin görünümüne bakarak bu toprakları yabancı gezgin konuklarımıza anlatmak mesleğimiz için onur vericidir.
Rehberlik mesleğinin, ilk kez, yaşadığımız bu topraklarda yeşermiş olmasından, o nitelikli hamurun genlerimize işlemiş olmasından ötürü olsa gerek, Türk rehberlerinin gerek kalitesi, gerek özverisi dünyaca takdir toplamıştır. Bu yüzdendir ki, dünya rehberleri içinde, ilk kez bizim bağımsız bir meslek yasamız çıkmış, mesleki açıdan tüm dünya rehberliğine bir kazanım olarak katkıda bulunulmuştur.
Bugün, hiç hak etmediğimiz ölçüde olumsuz bir dönem yaşamaktayız. Bu günlerin bir an gelecek, bir çırpıda biteceğine eminiz. Bu topraklar, bu topraklarda yaşayan insanlar her zaman her türlü badireyi atlatmasını bilmişse eğer, bizim geleceğe dair söyleyecek, yaşayacak çok sözümüz var demektir.
21 Şubat Dünya Rehberler Günümüz kutlu olsun.

Bu haber 5842 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org