ust
   

Click for english  

Oda nakil işlemleri, yeni odalar, yerleşim yeriniz
 

Sevgili Arkadaşlar,

Oda kayıt işlemlerinde bundan böyle resmi ikamet adreslerimiz esas alınacak. Resmi ikamet adresimiz neresi ise oradaki yetkili rehber odasına üye olmak zorundayız. Bu kanuni bir zorunluluk, bunu yapmak da her rehberin kendi yükümlülüğü ve sorumluluğundadır.


Üyesi olduğunuz odanın dışında bir yerde ikamet ediyorsanız, bir başka deyişle, resmi kayıtlarda yerleşim yeri adresiniz üyesi olduğunuz odanın yetki çevresi dışındaki bir il ise; ya ikametgah adresinizi Odanızın yetki çevresine taşımalısınız ya da yerleşim yerinizin olduğu yerdeki yetkili odaya nakil işlemi yaptırmak zorundasınız.


Yeni kanun gereği sicil dosyalarımız üyesi olduğumuz odalarda tutulacağı için tüm üyelerimizin sicil dosyalarını Bakanlıktan istemiş bulunmaktayız. Dosyalar odamıza ulaşıncaya kadar nakil işlemlerini tamamlayamayacak olsak da, durumunuz nakil gerektiriyorsa şimdiden dilekçe ve ikamet belgesi vererek bunu talep etmelisiniz.


Örnek vermek gerekirse, ARO-Antalya Rehberler Odası üyesi olup da; İstanbul'da ikamet eden bir rehber, üyesi olduğu ARO'ya başvurarak, dosyasının İRO'ya nakledilmesini talep edecek.

Nakil işlemi nasıl gerçekleşecek?
Odalar, kendilerine üyelerinden gelen nakil başvurularını inceleyip, ikametgah adreslerine göre dosyaları ilgili odaya gönderecek. Rehberin oda üyeliği ve oda üyeliğinden kaynaklanan yükümlülükleri, nakil olduğu oda üzerinden devam edecek. Nakil talep ettiği, önceki odaya aidat borcu kalmayacak. İçinde bulunulan yıl için, önceki odadan aidat iadesi yapılmayacak, yeni odaya o yılın aidatı mutlaka yatırılacak. Nakil yapıldığında, varsa önceki oda üzerinden alınmış çalışma kartları iade edilecek, iade edilen çalışma kartları yerine yeni odadan çalışma kartı alınacak.

Yeni kurulan odalar ve üyelik işlemleri
Tüm Türkiye çapında oda kuruluş işlemleri tamamlanmış olup, mevcut İstanbul, Antalya ve İzmir Rehberler Odasına ek olarak; Ankara, Aydın, Nevşehir, Muğla, Çanakkale, Gaziantep, Şanlıurfa, Trabzon, Adana ve Bursa illerinde de odalar kurulmuştur. Bu yeni odalar, kurucu üyeleriyle genel kurullarını yapacaklar ve ardından da seçilen organlarıyla birlikte yeni üye kayıtlarını almaya başlayacaklar.

Bu yeni odaların yetki çevresinde ikamet eden; ister devlet memuru olsun, ister eylemsiz olsun, tüm rehberler mutlaka en geç 10 Eylül 2013 tarihine kadar bu odalara üye olmak zorundadır. Bir başka deyişle, oda üyesi olmayan rehber kalmayacak. Oda üyeliği işlemini gerçekleştirmeyenler, rehberlik hakkını kaybedecek.

Odaların yetki çevreleri için: http://www.tureb.net/index.php/odalarin-kurulus-semasi

İkametgah adresinizde herhangi bir değişiklik olduğunda, bu durumunuzu 2 ay içinde üyesi olduğunuz odaya bildirme zorunluluğunuz bulunmaktadır.


Duyurulur.GUMRED Yönetim Kurulu

www.gumred.org

Bu haber 3107 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org