ust
   

Click for english  

Ruhsatnameler, Seminerler ve Oda Aidatları
 

Sevgili Gümred Üyesi Arkadaşlar,


Seminerler ve Oda Aidatları ve Bursa'da Rehberler odası

Bildiğiniz gibi, yeni meslek kanunumuzla birlikte, bakanlıkça belli bölgelerde odalar kurulması öngörülmektedir. Bursa'da yeterli sayıda rehber olmadığı için Bakanlığımızında desteği ile bir bölgesel oda kurulma çalışması var fakat son durum hakkında elimizde net bir bilgi olmadığı için sizinle paylaşamıyoruz. Derneğimize son günlerde en çok yöneltilen soru ruhsatname basvurularının kişisel olarak mı yapılacağı yoksa beklemek mi gerektiği yönünde? Şu anda Bursa'da bir oda kurulamadığı için beklemenizi tavsiye ediyoruz. Kanuna göre eski kokartımızın ruhsatname ile değiştirilmesi icin 1 sene süremiz var. Şu anda mevcut odalar ve yeni kurulacak odalar kurulma aşaması bittikten sonra toplu olarak ruhsatname basvurusu yapacakları için herhangi bir paniğe gerek yok.Hatta kişisel basvurular ileriye yönelik karışıklığa dahi sebebiyet verebilir. Ayrıca Çanakkale bölgesi ve Bursa bölgesinde kurulması planlanan odaların yetki alanları veya birleşltirilmeleri ile ilgili görüşmelerde söz konusu. Gelişmeleri öğrendikçe tarafınıza aktarmaya devam edeceğiz.

Aynı anda hem derneğimize hemde İstanbul Rehberler Odasına üye olan arkadaslarımız

Bildiğiniz üzere Bundan böyle zorunlu hizmet içi eğitim seminerleri yapılmayacak. Vize ve zorunlu seminer uygulaması, kaldırılmıştır. Bundan böyle her yıl vize yaptırmak yerine, sabıka kaydı bile almamıza gerek olmadan, sadece rehberlik yapacağımız yıllar için o yıl geçerli olacak çalışma kartını almamız yeterli olacak.

Öte yandan, zorunlu seminerlerin yürürlükten kalkması nedeniyle odaların bütçelerinde ciddi bir mali açığın olacağı, açıktır. Oda üyeliğinin zorunlu olmasıyla birlikte odaların üye sayılarında ciddi artışlar olmuştur ancak, eskiden tüm üyeler tam aidat ödemek zorunda iken, bundan böyle aktif olarak rehberlik yapmayacak olanların "Eylemsiz Rehber" statüsünü seçerek normal aidatın beşte birini ödeyecek olması oda gelirlerinde dalgalanmalara neden olacaktır.

Bu yeni gelişmeler ışığında Odalar, bütçeleri konusunda her zamankinden daha dikkatli davranmak zorundadır. Muhtemelen, odaların üyeleri için düzenleyeceği etkinliklerde, sembolik de olsa bir katılım payı alınması gündemdedir. Tüm bu hassasiyetleri göz önünde bulundurarak; IRO üyesi arkadaslarımızın en kısa zamanda aidatlarını ödemelerini anımsatmak isteriz aksi takdirde ruhsatname işlemlerini de başlatamayacaklar.

2013 yılı aidatları kanun gereği aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

a) Eylemli Rehberler (2013 yılında aktif olarak rehberlik yapacak ve bunun için Odamızdan çalışma kartı alacak olan rehberler) için 195 TL. Aidat ödenmeden çalışma kartının alınamayacağını anımsatmak isteriz.

b) Eylemsiz Rehberler (2013 yılında bir gün dahi olsa rehberlik yapmayacak olan rehberler) için 39 TL’dir.

IRO uyesi arkadaslarımız Lütfen geciktirmeden, 2013 yılı aidatlarınızı ödeyiniz. Aşağıda detaylarını açıkladığımız yeni Ruhsatnameler için Bakanlığa toplu başvuruyu IRO 29 Mart 2013 Cuma günü yapmayı planlamakta, Ruhsatnameniz için İRO’ya vereceğiniz belgeler, aşağıda belirtilmektedir:

Aidatınızı İRO’da kredi kartınız ya da bankamatik kartınızla veya Garanti Bankası Elmadağ Şubesi IBAN No: TR760006200023400006299400 hesabına havale yoluyla ödeyebilirsiniz.

Ruhsatnameler:

Bildiğiniz gibi, yeni kanun gereği tüm mevcut rehberlere Bakanlık tarafından “rehberlik diploması” olarak nitelendirilebilecek "ruhsatname"leri verilecek. Binlerce rehberin tek tek Bakanlıktan ruhsatname istemesi yerine, odalar üyelerinin ruhsatnamelerini topluca alacak.

Bakanlıktan, İRO olarak üyelerimizin ruhsatnamelerini topluca alabilmemiz için, İRO üyelerinin aşağıda bulunan belgeleri, mümkün olan en kısa süre içinde İRO'ya iletmelerini rica ediyoruz.

Ruhsatname için üyelerimizden İRO’ya iletmesini istediğimiz belgeler:

1- Dilekçe: Aşağıda ve ekte örneği bulunan dilekçeden çıkış alarak doldurunuz ve ıslak imzalı olarak İRO’ya iletiniz. (Dilekçeyi ayrıca İRO’dan veya www.tureb.net sayfasından da temin edebilirsiniz.)

2- Vesikalık Fotoğraf: 6 adet (4 tanesi ruhsatname için, 2 tanesi çalışma kartı ve İRO kayıtları için kullanılacaktır. Herhangi bir karışıklığa neden olmaması için, her fotoğrafın arkasına lütfen isminizi okunaklı olarak yazmayı unutmayınız.)

3- Bakanlık DÖSİMM Hesabına Ödeme: Bakanlık Ziraat Bankası Ankara Heykel Şubesi DÖSİMM hesabına "62.00.01” Kurumsal Tahsilat Koduyla kişi başı 30 TL ruhsatname ücretini yatırdığınıza ilişkin dekont. Bakanlık hesabı kontrol edilecektir.


***NOT: İzinle, sonradan Türk Vatandaşlığından çıkarılmış iseniz (bir başka deyişle Mavi kartınız varsa), lütfen bu durumunuzla ilgili İRO ile irtibata geçiniz.

ISLAK İMZALI OLARAK İRO'YA VERMENİZ GEREKEN ÖRNEK DİLEKÇE:

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

(Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü)


Turist rehberliği mesleğini devamlı surette yapmama engel bir sağlık durumumun olmadığını, adli sicil ve arşiv kaydımın bulunmadığını beyan ederim. 6326 sayılı Kanun ve Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği gereği ruhsatnamemin düzenlenerek; üyesi bulunduğum İstanbul Rehberler Odası’na gönderilmesini arz ederim.Adı-Soyadı : ………………………………………............ İmza

T.C. Kimlik No: ………………………………………………..

Rehberlik Kimlik Kartı Sicil No:………………………………

Adres:............................................................................

Telefon: Mobil: ............................................ Ev: ......................................Ekler:

1- Dört adet vesikalık fotoğraf

2- Ruhsatname için yapılan ödemenin dekontu
Gümred Yönetim Kurulu

www.gumred.org

Bu haber 3338 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org