ust
   

Click for english  

Gümred Duyuru
 

Degerli Arkadaslar,

Malumunuz Bursa 'da oda kurulması ile ilgili derneğimiz çok önceleri yaz aylarında arastırma & çalışma yapmış, şartları degerlendirip yönetim kurulu kararı ile de bununla ilgili bir girişimde bulunmamıştı ki derneğimizin böyle bir sorumlulugu ve zorunluluğuda bulunmamaktadır. Oda ve dernek ayrı resmi kurumlar olup faaliyet alanları ve işleyişleri de farklıdır.
Öte yandan Bursa'da oda kurulabilmesi ile ilgili rehber arkadasların Bursa İl Turizm müdürlüğüne basvuruları ile ilgili duyumlarımız oldu fakat oda kurma calısmasının kim tarafından nerede ve nasıl yapıldıgı hakkında resmi ve net bir bilgi elimize ulasmadıgı icin size bir yönlendirme yapamadık. Son öğrendiğimize göre toplanan basvurular İl Turizm müdürlüğü tarafından Ankara'ya bakanlıga degerlendirilmek üzere gonderilmiş. Hayırlı ugurlu olsun, başlangıç için bu çalışmayı yürütenleri tebrik eder devamını getirmelerini dileyerek basarılar dileriz.
Bundan sonraki sürecte Bursa'da kurulması muhtemel odaya üye olmak istiyorsanız ile ilgili gelişmeleri İl Turizm Müdürlüğünü arayarak takip edebilirsiniz.

Bu arada Ruhsatname konusu ile IRO'dan gelen ilgili açıklamayı sizlerle paylasıyoruz

Yeni yasamızla artık tüm rehberler, Bakanlıktan ruhsatname alacak. Ruhsatname, “rehberlik sertifikası” türünden diploma gibi çerçeveletip duvara asacağımız bir belge.

Bunun dışında rehberlik yaparken yanımızda taşımamız gereken kokarta çalışma kartı denecek. Bunu üyesi olduğumuz Odanın bağlı olduğu Birlik verecek. Bunlar her yıl yenilenecek. Çalışma Kartı olmadan rehberlik yapmak mümkün olmayacak. Çalışma kartları verilene kadar rehberlik kimlik kartlarımız (kokart) geçerli olacak. Çalışma kartlarının müze turnikelerinde ücretsiz giriş sağlamasına çalışıyoruz.
...
Mevcut tüm rehberlerin bir an önce Bakanlıktan ruhsatnamelerini almaları gerekiyor. Ruhsatname almak için Bakanlıkça belirlenen yapılması gereken işlemler ve hazırlanması gereken belgeler var. Bakanlık, henüz ruhsatname alma işlemi için belli bir son süre duyurmadı. Hatta Bakanlıktan edindiğimiz sözlü bilgiye göre, ruhsatnameler henüz hazır değil, dağıtımına Yönetmeliğimiz yayımlandıktan sonra başlanacakmış.

Onbinin üzerinde rehberin bireysel olarak ayrı ayrı ruhsatname başvurusu yapması yerine Odaların, ruhsatnameleri Bakanlıktan üyeleri için topluca alması yönünde çalışıyoruz.

Dilerseniz, bu konudaki girişimlerimiz netleşinceye kadar Bakanlığa ruhsatname için başvurmadan önce, bir süre bekleyebilirsiniz.

IRO Yönetim kurulu

denmiştir bilginize sunarız.

Yeni yılınızı en icten dileklerle kutlar saglıklı ve verimli bir 2013 dileriz

Gümred Yönetim kurulu
www.gumred.org

Bu haber 2909 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org