ust
   

Click for english  

Bursa’nın turizm geleceği masaya yatırıldı
 

Bursa’nın turizm potansiyeli, 1. Bursa Turizm Zirvesi’nde masaya yatırıldı.
Gümred - Güney Marmara Profesyonel Turist Rehberleri Derneğininde desteklediği organizasyona Tureb Başkanımız Sayın Şerif Yenen'de konuşmacı olarak katıldı.

Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi’nin katkılarıyla Bursa Skal Kulübü’nün ev sahipliğinde 3 Kasım Cumartesi günü Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen zirvede turizm sektörünün önde gelen temsilcileri biraraya geldi. Avrupa Termal Merkezler Birliği Temsilcisi Joao Pinto Barbosa, TUREB Başkanı Şerif Yenen, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TYD Başkanı Turgut Gür ve SKAL International Dünya eski Başkanı Hülya Aslantaş’ın da aralarında bulunduğu sektör temsilcileri tarih, kültür, inanç, termal ve kış turizmi gibi çeşitleri tartıştı.

Konusu ‘Turizm Kenti Bursa’nın Geleceğini Bugünden Planlayalım’ olarak belirlenen zirvede, 2 Kasım Cuma günü tarih, kültür ve inanç turizmi ile beraber termal ve sağlık turizmi, dağ ve kayak turizmi, kongre ve fuar turizmi, ulaşım, konaklama, yiyecek-içecek-eğlence mekanları-turizm alt yapıları komisyonlarda ele alındı. 3 Kasım Cumartesi günü ise ’1. Bursa Turizm Zirvesi’ toplantısı gerçekleştirildi.

‘Fahri Esgin Anısına’ yapılan ikinci oturumda ‘Bursa’nın turizmde güçlü yanlarının geliştirilmesi’ konusu ele alındı. Skal International Dünya eski Başkanı Hülya Aslantaş’ın yönettiği oturumda, TÜREB Başkanı Şerif Yenen ‘Tarih kültür inanç turizmi’, Avrupa Termal Merkezler Birliği Temsilcisi Joao Pinto Barbosa ‘Termal ve sağlık turizmi’, Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Okan Gültekin ‘Dağ ve Kayak turizmi’ konularında bilgi ve birikimlerini paylaştı.

TUREB’den yeni rotalar için çağrı

TUREB Başkanı Şerif Yenen ‘Tarih kültür inanç turizmi’ konulu sunumunda kentin turizm potansiyelini rehberlik perspektifinden değerlendiren bir konuşma yaptı. Bursa’daki büyük, lüks ve marka otel yatırımlarının turizme mutlaka değer kattığını ifade eden Yenen, bunun yanı sıra özellikle kültür turizmi için gelen turistler için şehir merkezinde, tarihi yapıya uygun butik oteller de yapılması gerektiğinin altını çizdi. Kültür turizmi için kente gelen turist otobüslerinin park alanlarının düzenlenmesinden, yaşayan tarihin düzenlenmesinden söz eden Yenen, TUREB olarak Bursa’yla yeni tur rotaları geliştirmek, turizmi çeşitlendirmek için işbirilğine her zaman hazır olduklarını da vurguladı.

Termal turizm tarihle birleşebilir

Avrupa Termal Merkezler Birliği Temsilcisi Joao Pinto Barbosa, “Bursa hem termal oteller, hem tarihi geçmişi bakımından çok zengin bir şehir olduğu için termal ve diğer turizm alanlarında çok çekici bir şehir. Bunu kullanmanız gerekiyor” dedi.

Kentin termal turizm alanında çok büyük bir potansiyeli olduğunu ifade eden Barbosa, “Bursa hem termal oteller, hem de tarihi geçmişi bakımından çok zengin bir şehir olduğu için termal ve diğer turizm alanlarında çok çekici bir şehir. Bunu kullanmanız gerekiyor. Turist çekme anlamında bu iki ögeyi de kullanmanız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Barbosa, 31 ülkede yatırım yaptıklarını belirterek, “Spa turizmini tanıtmaya çalışıyoruz. O yüzden büyük projelerimiz var. İzlanda’dan Türkiye’ye kadar bu sektörün gelişmesi için çalışıyoruz. Bütün ülkelerde termal spa turizm açısından tanıtımlar yaptık. Bu alanda ilerlemeye çalışıyoruz. Daha da büyümek istiyoruz” diye konuştu.

Uluslararası kongrelerin Bursa’ya getirilmesi mümkün

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Genel Müdürü Pervin Zeydanlı Yalazan da, uluslararası kongrelerin Bursa’ya getirilmesinin mümkün olduğunu kaydetti.

Merinos AKKM’nin sektörde yeni olmasına rağmen uluslar arası toplantıları alabileceğini söyleyen Pervin Zeydanlı Yalazan, “Uluslar arası kongrelerin Bursa’ya getirilmesi mümkündür. Bugün olmasa bile yıllar içerisinde uluslar arası kongrelerin Bursa’da yapılacağına inanıyorum. Bursa’da tüm kesimlerin kongre turizmine hazır olduğunu düşünüyorum. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin açılışta dediği gibi ‘Kongre merkezi yapmakla kongre gelmez’. Tanıtım ve pazarlama faaliyetleri de ayrı koldan başlatılmalı ve sürdürülmelidir. ‘Yeşil Bursa’ vurgusu öne çıkarılmadır. Kongreler uzun vadeli organizasyonlardır. Bugün bile uluslar arası kongre alınabilmesi için en az 3 yıl gerekiyor” dedi.

Bursa Tanıtım AŞ’nin kurulmasının olumlu bir adım olduğunu ifade eden Yalazan, kurumun çok iyi çalıştırılması gerektiğini dile getirdi. Tanıtım AŞ’de çalışacak personelin kongre turizmde deneyimli ve bu işi uzun yıllardır yapan kişilerden oluşması gerektiğini belirten Yalazan, görünürlük, bilinirlik ve yabancı katılımcıya hitap edebilme konularının önemine dikkat çekti. Yalazan, kongre merkezlerinde teknolojinin de çok iyi kullanılmasını tavsiye etti. 16 yıldır kongre hizmeti verdiklerini anlatan Yalazan, kendilerinin de eksikleri olduğunu söyleyerek, “Yeni başladığımızda bizim de zayıf yönlerimiz vardı. Deneme yanılma yöntemiyle çözmeye çalıştık. Bizim avantajımız ise bu alanda tek olmamız ve çok sık kongre gelmesiydi. Bu açıdan deneyimli olmada çok çabuk mesafe kat ettik. Bursa’ya gerekli desteği her zaman vermeye hazırız” diye konuştu.

Kongre merkezlerinin klasik tanıtım yöntemlerinden vazgeçemeyeceğini belirten Yalazan, uluslararası pazarlarda ve fuarlarda yer alınmasının ve medyayı etkin kullanmanın önemli olduğunu ifade etti. Şehrin etkin bir şekilde planlanması için tüm kesimleriyle aynı amaç üzerinde birleşmesi gerektiğini ifade eden Yalazan, “Turizmin şehre yerleştirilmesi için toplumun turizm yönünde eğitilmesi gerekir. Kongre turizminin yerleşmesinde üniversitelerimize, akademisyenlere, meslek odalarına çok işler düşüyor. Öte yandan referans olabilecek bir organizasyon da alınmalıdır. İnşallah bu yönde yakın zamanda gelişmenin olacağını ümit ediyorum.

Bu haber 3666 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org