ust
   

Click for english  

Seminerler Hakkında
 

Degerli Arkadaslar;
Bilindiği üzere Bursa'da zorunlu eğitim seminerleri Gümred kurulmadan önce baslayarak IRO Temsilcisi Ugur Celikkol aracılığıyla 5 senedir düzenlenmekte idi. Haziran ayında cıkan meslek yasası ile zorunlu eğitim seminerleri kaldırılmıs fakat sürec icerisinde çeşitli odalara para yatırarak seminerlere kayıt yaptıranlar oldugu icin ve yönetmelik te henüz çıkmadıgı icin ortada biraz karısıklık oluşmuştu. Bursa'da seminerler Iro tarafından düzenlendiği için oradan gelecek acıklamaları size ulastırıyoruz, tarafımıza geldikce ulastırmaya devam edecegiz.

Gümred Yönetim Kurulu
www.gumred.org

Subject: Seminerler/önemli

Merhaba,

Zorunlu seminerlerle ilgili açıklamamız aşağıdadır.

2012 Zorunlu Hizmet İçi Eğitim Seminerleri

Eklenme Tarihi: 04 Ekim 2012

Bildiğiniz gibi 22 Haziran 2012 tarihinde meslek yasamız yürürlüğe girdi. Yasamızda, zorunlu seminerlerle ilgili bir hüküm bulunmamakta, vize işlemleri ve benzeri işlemler yer almamakta, bunlarla ilgili bir zorunluluk öngörülmemektedir.

Ancak, yasamız çıkmadan çok önce, Bakanlığın odalara gönderdiği talimat ve bu talimatta yer alan uygulama esasları ile bunlarda belirtilen yükümlülüklerimiz kapsamında, Ocak ayından itibaren, Bakanlık adına zorunlu seminer kayıtları ve ücretleri alınmaya başlanmış, çok sayıda rehber seminer kaydını yapmıştır.

Bilindiği üzere, zorunlu seminerler Bakanlık adına ve Bakanlık talimatları doğrultusunda düzenlenmektedir. Bu hususu dikkate alarak, meslek yasamızın yürürlüğe girmesinin ardından, konuya netlik getirmek amacıyla, Bakanlıktan, 2012 zorunlu seminerlerinin yapılıp, yapılmayacağına ilişkin görüş istedik. Seminer kayıtlarının sona erdiği 28 Eylül 2012 tarihinden sonra, 01 Ekim 2012 tarihinde Bakanlıktan bize gelen yanıtta; “6326 sayılı Kanun yayımlanmadan önce Profesyonel Turist Rehberliği Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde seminerlerle ilgili 30.11.2011 tarih ve 242567 sayılı talimat ile bir düzenleme getirilmiştir. Bu düzenlemelerde belirtilen hususlar dikkate alınarak 2012 yılı seminer ücretlerini yatırmış olanlara yönelik hizmet içi eğitim seminerlerinin düzenlenmesi ve yeni seminer kaydı alınmaması hususunda gereğini rica ederim.” denilmektedir.

Bu yazı doğrultusunda, meslek yasamızın yürürlüğe girdiği ancak yönetmeliğimizin henüz yayımlanmadığı bu geçiş sürecinde, 2012 yılı seminerleri, seminer kaydını yaptırmış bulunan rehberler için planlandığı ve taahhüt edildiği yer, zaman ve koşullarda düzenlenecektir.

Seminer programları ve katılımla ilgili ayrıntılar, ayrıca duyurulacaktır.

SEMİNERLERE KAYIT YAPTIRMAYANLAR NE OLACAK?

Sevgili Meslektaslar,

Yonetmeligimiz henuz yayimlanmadigi ve 2012 seminerleriyle ilgili herhangi bir hukum icerip icermedigini kesinlestiremedigimiz icin, 2012 yili seminer kaydi yaptirmamis olan rehberlerin herhangi bir magduriyetlerinin olup olmayacagini bilemiyoruz.

Istanbul Rehberler Odasi soz konusu seminerleri T.C. Kultur ve Turizm Bakanligi adina duzenlemektedir. Meslektaslarimizin seminerlere katilim durumlari Bakanlikca degerlendirilmektedir. Seminerlerle ilgili herhangi bir meslektasimizin magdur olmamasi icin IRO olarak mumkun olan tum gayret gosterilecektir.

Istanbul Rehberler Odasi Yonetim Kurulunda bile seminer kaydi yaptiran arkadaslar oldugu gibi, yaptirmayanlar da bulunmaktadir.


Bilgilerinize sunulur.

IRO Yonetim KuruluBu haber 3089 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org