ust
   

Click for english  

Rehberlik Yasası Komisyon’dan geçti
 

Turist Rehberliği Meslek Kanun Tasarısı, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edildi.

AK Parti İstanbul Milletvekili İdris Güllüce başkanlığında toplanan Komisyon, 23. Dönem’de kadük kalan, Hükümet’in dönem başında yenilediği tasarıyı görüştü.

Bazı değişikliklerle benimsenen tasarı, turist rehberliği mesleğine kabule, mesleğin icrasına ve turist rehberliği meslek kuruluşlarının kuruluş ve işleyişine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Üniversitelerin turist rehberliği bölümlerinin önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarından mezun olmak veya üniversitelerin turist rehberliği bölümü dışındaki diğer bölümlerinden en az lisans düzeyinde mezun olduktan sonra, belirlenen dillerde ve gerektiği halde belirlenen bölgelerde ülkesel ve bölgesel turist rehberliği sertifika programını başarıyla tamamlayanlar rehber olabilecek.

Turist rehberleri, mesleğe ilişkin nitelik ve özelliklerini göstermek üzere reklam ve tanıtım yapabilecek.

Disiplin cezaları

Mesleğini kanun hükümlerine uygun yapmayan ve meslek kuralları ile etik ilkelerine uymayan turist rehberleri hakkında disiplin cezaları uygulanacak.

Haklı veya zorunlu bir neden olmaksızın turun süre ve güzergahının değiştirilmesi, yetkililerce yapılan denetimlerde bilgi vermekten kaçınılması, gerçeğin gizlenmesi, yalan veya eksik bilgi verilmesi, turist gruplarına veya turistik kuruluşlara kasıtlı olarak zarar verilmesi, mesleğin çalışma kartı alınmadan veya çalışma kartında belirtilen dil veya diller dışında icra edilmesi, bölgesel turist rehberlerinin, bölgesi dışında turist rehberliği faaliyetinde bulunması, aynı yıl iki kez kınama cezası alınması durumunda rehber geçici meslekten men cezası alabilecek.

Odalar ve birlikler kurulacak

Sınırları içinde en az 150 turist rehberinin yerleşim yerinin bulunduğu her ilde, o ilde kayıtlı toplam turist rehberi sayısının en az yüzde 33'nün valiliğe başvurusu üzerine, tüzel kişiliğe sahip ve kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan odalar kurulabilecek.

Ülkesel veya bölgesel rehberlik kimlik kartına sahip iken, vize yükümlülüğünü yerine getirmemesi, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaları ya da ilgili mevzuatları gereği başka iş ve hizmet yasağı nedeniyle meslekten men edilenler, meslekten çıkarılanlar veya rehberlik kimlik kartı iptal edilenler, bir yıl içinde başvurmaları, öngörülen koşulları taşımaları ve sınavda başarılı olmaları kaydıyla mesleğe kabul edilecek.

Bu Kanun hükümlerine göre yeni taban ücret tarifesi belirlenene kadar mevcut taban ücret tarifesi geçerli olacak.

Yapıcı bir toplantı oldu

Turist Rehberleri Birliği Başkanı Şerif Yenen, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’ndaki dünkü toplantıya katıldıklarını ifade ederek, tasarının çok yapıcı bir toplantının ardından kabul edildiğini söyledi. Şerif Yenen, “İktidar partisi, muhalefet partileri, Bakanlık, TÜRSAB, ilgili birimler hepsi oradaydı. Gayet olumlu ve yapıcı bir çalşma sergilendi. Muhalefet edilmek için muhalefet edilmedi. Gerçekten yapıcı yaklaştı herkes. Turizmde rehberlerin yasasının çıkması gerektiği konusunda herkes görüşlerini bildirdi. Çok kısa bir sürede ciddi ve yapıcı değişiklikler de yapılarak taslak komisyondan geçti” dedi.

Komisyon Başkanı İdris Güllüce’ye, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a komisyondaki yapıcı yaklaşımlarından dolayı teşekkür eden Şerif Yenen, bundan sonra yaşanacak sürece ilişkin şunları söyledi: “Kanun taslağı bundan sonra Genel Kurul’da gündeme alınmayı bekleyecek. Genel Kurul’da gündeme alınıp kabul edilirse uygulamaya geçecek. Biz de en kısa zamanda gündeme alınmasını bekliyor ve diliyoruz. Ancak benim ne zaman oylanacağına dair bir şey söylemem mümkün değil.”

Bu haber 3106 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org