ust
   

Click for english  

Tureb Heyeti Ankara Görüşmeleri 4-5 Ocak 2012
 

04 - 05 Ocak 2012 tarihlerinde TUREB üyesi kuruluşlar ile diğer meslek örgütlerinin temsilcileri, Turist Rehberliği Meslek Kanunu Tasarısı’na ilişkin görüşlerini ilgili mercilere aktarmak üzere Ankara’da bir araya gelerek bir dizi ziyaret ve toplantı gerçekleştirdi. Ankara'da ki önemli toplantı ve temaslarda derneğimizi temsilen Gümred Başkanı Uğur Çelikkol'da hazır bulundu.Bu toplantılarda gündemde iki ana madde vardı. Birincisi Meslek Yasasının son durumu, ikincisi ise Cami Rehberliği.

Ziyaretler ve toplantıya;
İstanbul – İRO‘dan Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Yenen ve Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Güngör,
Antalya – ARO‘dan Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Uysal, Başkan Yrd. A. Zeki Apalı ve Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Korucu,
İzmir – İZRO‘dan Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Şenipek ve Başkan Yrd. Kurtuluş Şahin (Yalnız 5 Ocak tarihindeki görüşmelere katılmışlardır.),
Ankara – ARED‘den Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Güven, Başkan Yrd. Suat Dingil ve Genel Sekreter Semih Pala,
Bodrum – BORED‘den Genel Sekreter Deniz Kılıç ve Muhasip Üye Erkan Taşkıran,
Adana – Çukurova ÇURED‘den Yönetim Kurulu Başkanı Kudret İdemci,
TUREB – Gaziantep‘den Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Kurt,
Bursa – GÜMRED‘den Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Çelikkol,
Kuşadası – KURED‘den Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Baydur,
Marmaris – MARED‘den Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Serdar Selçuk Işık,
Side – SİRED‘den Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Sarı,
Alanya – ALRED‘den Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Başak Şahin,
Şanlıurfa – ŞURED‘den Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Türkmen, Başkan Yrd. Müslüm Çoban katıldı.

* 4 Ocak 2012 tarihinde
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyeleri; Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Manisa Milletvekili Sakine Öz, Niğde Milletvekili Doğan Şafak, İstanbul Milletvekili Durmuş Ali Torlak

* 5 Ocak 2012 tarihinde
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz,
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,
Bakan Yrd. Abdurrahman Arıcı, Müsteşar Özgür Özaslan, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr Ahmet Arı, Genel Müdür Yrd. Nusret Tutan, Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı
ziyaret edilerek Turist Rehberliği Meslek Kanunu tasarı metni ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başlatmaya çalıştığı cami rehberliği üzerine rehberlik meslek kuruluşlarının ortak görüşleri paylaşıldı.

* Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapılan ziyarette Bakanımız sayın Ertuğrul Günay ve diğer Bakanlık yetkililerine Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tarihi camilerin tanıtımında turist rehberleri yerine, yetiştirilecek olan cami rehberlerinin görev alması yönündeki açıklamasına ilişkin çekinceler ve bu uygulama gerçekleştirilirse yaratacağı sakıncalar da iletilerek kendilerinden bu konuda gerekli adımların atılması talep edildi.

* Bakanlığımıza yaptığımız ziyarette; belgesiz rehberliğin önlenmesi amacıyla yapılmakta olan denetimlerin daha da sıklaştırılmasının gereği dile getirilerek, meslektaşlarımıza acenteler tarafından yevmiye ödenmesi konusunda yaşanan sıkıntılara da çözüm beklediğimiz hususu da sayın Bakanımız ve Bakanlık yetkililerinin dikkatine tekrar sunuldu.

* Ziyaretlerden sonra meslek kuruluşları temsilcilerinin kendi aralarında yaptıkları toplantıda yasa tasarısı ile ilgili ortak bir metin oluşturulmasına karar verildi.

* TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda görüşmeye açılmak üzere beklemekte olan yasa tasarısının, gelinen yer açısından kritik bir konumda olması nedeniyle, olumlu ve olumsuz yönlerinin her bir kuruluşça kendi üyelerinin görüşlerine de açılmak suretiyle (Danışma Kurulları) irdelenmesi ve alınan geri bildirimlerden sonra konunun tekrar ele alınmak üzere bir araya gelinmesine karar verildi.

Bu haber 3237 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org