ust
   

Click for english  

Meslek Yasası çalışmalarına devam
 

Rehberlik Meslek Yasası çalışmaları kaldığı yerden devam
 
Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Şerif Yenen ve Yürütme Kurulu’ndan oluşan heyet, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ı, 22 Temmuz Cuma günü makamında ziyaret ederek yeni görev dönemi için tebriklerini iletti.
Bakan Günay’la gerçekleştirilen toplantıya TUREB Başkanı Şerif Yenen, İstanbul Rehberler Odası (İRO) Başkan Vekili Sedat Bornovalı, İRO YK üyesi Serhan Güngör, Antalya Rehberler Odası (ARO) Başkanı Hasan Uysal, Ankara Rehberler Derneği (ARED) Genel Sekreteri Suat Dingil ve Şanlıurfa Rehberler Derneği (ŞURED) Başkanı Kamil Türkmen katıldı.
TUREB Başkanı Şerif Yenen, Günay’ın Kültür ve Turizm Bakanı görevini yeni hükümette de sürdürüyor olmasından büyük memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, Günay’ın rehberlik mesleğini iyi tanıdığını, mesleki sorunların çözümü için işbirliği yaptığını hatırlatarak bu yeni dönemde de aynı işbirliğinin devam edeceğine güvenlerinin tam olduğunu kaydetti. Yenen, Günay’ın geçen dönemki yüksek başarılarının devamını diledi.
Bakan Günay’la gerçekleştiren toplantının ana gündem konusu ‘Rehberlik Meslek Yasası’ oldu. Geçen yasama döneminde Bakanlar Kurulu’nda imzalanarak TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa tasarısının “Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu” na iletildiğini hatırlatan Bakan Günay, “Yeni yasama dönemi başlar başlamaz ilgili taraflar çağırılarak, taslak ilgili komisyonda değerlendirilecek” dedi.
Bakan Günay, ARO Başkanı Hasan Uysal’a Antalya’daki rehberlerin iş bırakma eylemine ilişkin son gelişmeleri sordu. Hasan Uysal’ın süreci özetlemesinin ardından TUREB Başkanı Şerif Yenen, bu konunun sadece Antalya bölgesindeki rehberlerin sorunu olmadığını ifade etti. Sorunlar kısaca özetlendikten sonra Türkiye genelindeki rehberlerin temel haklarının sağlanması için Bakan Günay’ın koordinasyonunda özellikle TUREB üyesi kurumlar ve diğer ilgili tüm birimlerin katılımıyla bir dizi toplantılar gerçekleştirilmesine karar verildi.
Bakan Günay ve TUREB heyetinin görüştüğü konulardan biri de kaçak rehberlik oldu. Kaçak rehberliğe karşı yapılan denetimlerin arttırılması talep edilirken, Bakan Günay da bu konuda gerekenlerin yapılması için çalışmaların hızlandırılması sözü verdi.
TUREB heyeti, Bakan’a turizmin güncel konularına ilişkin bilgi de sundu. Ayasofya Müzesi’nde pilot uygulama olarak başlayan kulaklık sistemine ilişkin rehberlerin karşılaştığı sorunları ileten heyet, Sultanahmet bölgesindeki altyapı çalışmalarının sezonun ortasına gelinmesine rağmen devam etmesi nedeniyle yaşadıkları güçlükleri anlattı.
Bakan Günay ve TUREB heyeti arasında samimi bir ortamda geçekleşen toplantı, karşılıklı iyi dileklerin sunulmasıyla sona erdi.
Bu haber 3482 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org