ust
   

Click for english  

İstanbul'da görkemli kutlama
 

21 Şubat Dünya Rehberler Günü, İstanbul Rehberler Odası ev sahipliğinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle kutlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay başta olmak üzere turizm sektörünün önde gelen isimlerinin katıldığı gecede, rehberlik mesleğinde 25. ve 50. yılını dolduranlara birer plaket verilirken, rehberlere katkıda bulunan kişi ve kurumlara da teşekkür belgesi takdim edildi.

Plaket töreniyle başlayan kutlama programı, yemek öncesi Bakan Günay’ın yaptığı konuşmayla devam etti. Rehberlerin her yıl bu özel kutlama gecesine katılmaya çalıştığını vurgulayan Günay, bu gecenin haziranda yapılacak genel seçimler öncesinde rehberlerle son buluşması olabileceğini ifade etti. Günay, “Bu yasama döneminde sizinle bu ölçülerde karşılaşacağımız son toplantı. Haziran ayında Türkiye’de iktidar değişmeyecek gibi görünse de Turizm Bakanı değişebilir. O yüzden bu konuşmayı turizm bakımından bir hesap verme konuşması olarak yapmak istiyorum” dedi.

REHBERLERIN ROLÜ
Türkiye turizminin bugün ulaştığı başarıda rehberlerin en büyük payının olduğunu söyleyen Günay, “Çünkü ülkemize gelenler ilk sizi görüyorlar, ayrılırken yine siz onları uğurluyorsunuz. Sizin yardımınızla, yol göstermenizle, sizin bilginiz, birikiminiz ve güleryüzünüzle, sizin sabrınız, tahammülünüz ve gayretinizle onlar Türkiye’den iyi duygularla ayrılıyorlar.” diye konuştu.

REHBERLIK YASASI BAKANLAR KURULUNDAN GECTI
Rehberlerin statüsünü iyileştirmek konusunda oldukça meşşakkatli bir yol aldıklarını söyleyen Bakan Günay, göreve başladığında bunu kolay bir şekilde yapacağını düşündüğünü ancak siyasetin hızı ile birlikte mesleki birçok engel ile karşılaştıklarını belirtti. Günay, Rehberlik Meslek Yasası çıkarılması konusundaki çalışmalarda gelinen son noktayı şöyle anlattı: “Bakanlar Kurulu’nda tüm imzalar tamamlandı. TBMM’de komisyon eşiğindeyiz. Bu yasama döneminde bu yasayı çıkarabileceğimi umut etmiştim ama tüm gayretimize rağmen olmadı. Ancak Bakanlar Kurulu’ndan geçirebildik. Sanıyorum komisyondan da geçecek. O safhada hepinizin yardımını isteyeceğim. parlamento düzeyinde desteğinizi isteyeceğim. Sunduğumuz yasanın biraz değiştirilmesi veya genel yapısının değiştirilmemesi için biraz daha gayret gerekebilir. Hepinizin parlamento düzeyinde yardımını rica edeceğim. Eğer hazirandan önce komisyondan geçirirsek, ki sanıyorum TBMM nisan sonuna kadar çalışacak, yeni dönemde hemen TBMM çalışmaya başlar başlamaz ilk rahatlıkla çıkarılabilecek yasalardan birisi olacak. Eğer umutlarım boşa çıkmazsa 2011 sona ermeden, aralıktan önce yasanın çıkabileceğini düşünüyorum. Ve bunun için hep birlikte bütün gücümüzle çalışacağız.”

SERIF YENEN "YASA SECIM SONRASINA KALSA BILE CIKABILIR"
21 Şubat Dünya Rehberler Günü, İstanbul Rehberler Odası ev sahipliğinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle kutlandı. Rehberlerin yüksek katılım gösterdiği gecede, yemek öncesi bir konuşma yapan Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ve İRO Başkanı Şerif Yenen, Rehberlik Meslek Yasası’nda gelinen son noktaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şerif Yenen, Kültür ve Turizm Bakanı Günay’ın bugüne kadar görev yapan Turizm Bakanları arasında rehberlere en çok önem veren Bakan olduğunu vurgulayarak, “Sayın Günay, Meslek Yasamızı istediğimiz şekilde müzakere etmemizi sağlayarak Bakanlar Kurulu’na götürmüş, orada yasayı Sayın Başbakan’ın dikkatine sunmuş, tartışmış ve ardından yasamızı imzaya açmış ilk bakandır” dedi. Rehberlik Meslek Yasası taslağının bugüne kadar Bakanlık binasının dışına çıkamadığını anlatan Yenen, Bakan Günay sayesinde ilk defa Bakanlar Kurulu’na geldiğini ve imzaya açıldığını kaydetti.

Yasa, seçim sonrasına kalsa bile çıkabilir
‘Bakanlar Kurulu’nda imza tamamlanır ve yasa TBMM’ye giderse ne olacak?’ sorusuna ilişkin tahminlerde bulunan Şerif Yenen şunları söyledi: “Büyük olasılıkla seçim atmosferine girdiğimiz için, olağanüstü bir şey olmazsa, TBMM’de yasamızı gündeme aldırmamız çok mümkün olamayacak. Ama TBMM’ye indiği için, hükümet veya Bakanımız değişse bile, prosedür gereği yeni hükümet kurulduktan ve yeni bakan atandıktan sonra Meclise sunuluyormuş. Yani Meclis’te gündeme alınmayı bekliyormuş. Bunun çok önemli bir gelişme olacağını düşünüyoruz. Şöyle ki, Meclis’e inip de hükümet değişikliği sözkonusu olduğunda bakanlara sorulduğunda, olur devam edin kararı aşağı yukarı yüzde 80 civarında çıkıyormuş. Bunlar bizim bugüne kadar edindiğimiz bilgiler. Tabii Sayın Bakan yasamızla ilgili bize en doğru bilgileri verecek kişidir.”

Bu haber 3231 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org