ust
   

Click for english  

Çanakkale Gezilmez
 

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Çanakkale'deki şehitliği ziyaret etmek isteyenlerden ücret alınmasına ilişkin, ''Çanakkale geçilmesin diye kanlarını ve canlarını ortaya koyan ecdadını ziyaret etmek isteyenler, 140 TL ödemedikçe ecdadını ve tarihini göremeyecek'' dedi.

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Alan Kılavuzları Yönetmeliği ile birlikte 1 Hazirandan sonra Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret etmek isteyen ve 12 kişiden fazla olan gruplardan 140 lira ücret tahsil edildiğini belirtti.

Yapılan uygulamanın şehitlere saygısızlık olduğunu öne süren Kaya, şunları kaydetti:

''Bu uygulama, şehitlerimiz üzerinden para kazanma amacı olarak görülmektedir. Çanakkale geçilmesin diye kanlarını ve canlarını ortaya koyan ecdadını ziyaret etmek isteyenler, 140 lira ödemedikçe ecdadını ve tarihini göremeyecek. Yapılan uygulama insanları milli tarihinden uzaklaştırma operasyonudur. Seyahat özgürlüğünün Anayasa ile güvence altına alınmasına karşılık, bölgeyi gezenlerden ücret talep edilmesi en iyi ifadeyle kamusal soygun olarak tarif edilebilir.

Son yıllarda Çanakkale Milli Parkı'nın ziyaretçi sayısının artması, kamunun iştahını kabartmış gözükmektedir. Dedelerimizin kanları ve canları ile koruduğu yerleri bize parayla satmaya kalkışmaları şehitlerimizin kemiklerini sızlatır.''

Bu uygulamanın, acilen sonlandırması gerektiğini bildiren Kaya, aksi takdirde milli parkın ablukaya alınması olarak görülen uygulama nedeniyle her türlü yasal ve adli girişimi başlatacaklarını belirtti.
AA

Bu haber 3231 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org