ust
   

Click for english  

Tur kazalarına karşı önlemler tartışıldı
 

Rehber Mustafa Günel'in de hayatını kaybettiği Antalya'daki tur otobüsü kazasından sonra harekete geçen Bakanlık, başta rehberler olmak üzere sektör temsilcileriyle Ankara'da bir toplantı düzenledi. Müsteşar İsmet Yılmaz başkanlığında yapılan toplantıda, kazaların tekrarlanmaması için yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

Antalya’da yaşanan trafik kazasının ardından başta Turist Rehberleri Birliği olmak üzere sektör temsilcilerinden gelen talep doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda dün bir toplantı düzenlendi. Müsteşar İsmet Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya rehberleri temsilen İRO Başkanı Şerif Yenen, ARO Başkanı Hasan Uysal, ARED Yönetim Kurulu Üyesi Olcay Karalarlı katılırken, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulamaları ve Denetleme Dairesi Başkanı da yer aldı.

Rehberler toplantıda ilgililerin dikkatini, meslektaşlarının ve şoförlerin çalışma koşulları, denetlemelerin nasıl ve ne sıklıkta yapılması gerektiği, teknik altyapı ve donanım gereksinimleri gibi konulara çekerken Bakanlık, bu tür kazaların tekrar olmaması için hangi önlemlerin alınması gerektiği konusunda sektör temsilicilerinden görüş aldı. Toplantıda yaptırım ve uyarılar içeren genelgelerle bu türden kazaların yinelenmesini engellemenin yolları tartışıldı.

İRO Başkanı Şerif Yenen, bu çalışmaları oldukça önemli bulduklarını ve devamını getirmek üzere takip ettiklerini açıkladı.

Alanya'dan Pamukkale'ye giden Rus turistleri taşıyan tur otobüsünün kaza yapması sonucu aralarında rehber Mustafa Günel'in de bulunduğu 17 kişinin hayatını kaybetmesi ve 25 kişinin yaralanması turizm taşımacılığında can güvenliği konusunda alınan önlemlerin ne kadar yetersiz olduğu konusunu tekrar gözler önüne sermişti.

Rehberler kazanın ardından bir basın açıklaması yaparak, benzer olayların çok sık tekrarlanması, gerekli tedbirlerin ve uyarıların dikkate alınmadığının göstergesi olduğunu vurgulamıştı. Kazanın olası gerekçeleri arasında, sabahın çok erken saatlerinde turistlerin otellerinden toplanmaya başlanması, çok uzun etaplı turların aynı güne sığdırılması, çoğunlukla uykusuz ve yorgun araç sürücülerinin bu turlarda görevlendirilmesi gibi nedenlerin sayılabileceği belirtilirken, kültür, eğlence, keyif amacıyla düzenlenen bu turların eziyete dönüştüğü kaydedilmişti. Rehberler, bu tür kazaların tekrarlanmaması için acentalara uzun etaplı, tek günlük turlara alternatif seçenekler sunduklarını kaydetmişti

Bu haber 3430 kez okunmuştur. 


Son 5 Haber
Haberler
 
2017 Rehber Taban Ücretleri belli oldu
21 Şubat Dünya Rehberler Günü
Erol Bodur Tureb Delegeliğine Seçildi
Üyemiz İhsan Ünaldı'ya 25.Yıl plaketi
Gümred 'te Erol Bodur Yeniden Başkan
» tüm haberler
 
   
       
  2009 Gümred. Tüm Hakları Saklıdır.

GÜNEY MARMARA PROFESYONEL TURİST REHBERLERİ DERNEĞİ Kütük No: 16.034.148
Nalbantoğlu mah. Akbıyık cad. No:13 Kat:3 Osmangazi / Bursa
Tel:0224 221 82 58 Fax : 90 224 221 72 80 E-mail: gumred@gumred.org